Szlak jest próbą przywrócenia pamięci pozycji obronnej „Przedmościa Warszawa”, która w roku 1920 osłoniła stolicę od nawały bolszewickiej, dając silne oparcie broniącej naszego odcinka 15 Dywizji Piechoty. Blisko ćwierć wieku później zmodernizowana i rozszerzona w kierunku południowym pozycja stała się oparciem dla wojsk niemieckich, które przy jej pomocy wyhamowały sowiecki zagon na Warszawę. Paradoks historii sprawił, iż błyskawiczna utrata przez Niemców 1/3 pozycji od Nadbrzeża po Pohulankę (w dniach 29-31 lipca 1944) stała się sygnałem do wybuchu Powstania w Warszawie.
Duże, dwujęzyczne tablice z barwnymi przekrojami które stawiamy na szlaku, pozwalają zrozumieć istotę działania i wyposażenie obiektów. Informują, w której części pozycji się znajdujemy, przedstawią nam jej historię oraz wskazują kolejne ciekawe miejsca do odwiedzenia.
Uruchomiliśmy niedawno mapkę przedstawiającą wszystkie umieszczone w terenie tablice naszego szlaku oraz schrony w ich pobliżu. Mapka otworzy się po kliknięciu w poniższy obrazek.