XVI Piknik Forteczny za nami

W imieniu Koła Terenowego „Przedmoście Warszawa” Stowarzyszenia na Rzecz Zabytków Fortyfikacji Pro Fortalicium chciałbym serdecznie podziękować wszystkim przybyłym 15 sierpnia 2023 roku na nasz XVI Piknik Forteczny i Dzień Wojska Polskiego na Dąbrowieckiej Górze.

Serdeczne podziękowania należą się współorganizatorowi imprezy #NadleśnictwoCelestynów Lasy Państwowe, sponsorom imprezy: Urzędom Gmin Karczew i Celestynów, Urzędowi Miasta Otwock oraz #PiekarniaOskroba. Osobne podziękowania należą się pracownikom piekarni Oskroba za pomoc w przygotowaniu ciasta na chleb do polowego pieca oraz przeszkolenie i cenne rady odnośnie przygotowania i wypieku. Bez Waszej pomocy i przeszkolenia nie dalibyśmy rady tego dokonać.

Serdecznie dziękujemy druhom z #OSPDąbrówka za zabezpieczenie przeciwpożarowe i pomoc medyczną podczas imprezy.

Wielkie podziękowania dla #FundacjaOchotniczaGrupaRatowniczaMusso4x4 oraz osobiście Jarkowi Zwolińskiemu za pomoc medyczną niesioną licznym omdlałym podczas wczorajszej spiekoty. Wielkie brawa dla całej ekipy od pieca polowego i kuchni polowej która była nas i zwiedzających wyżywić również przez kilka dni poprzedzających imprezę. Dziękujemy #SpartanCOBTeam a także #SiltPaintbal za zorganizowanie strzelnicy ASG i paintballowej. Dziękujemy Mateuszowi Borkowskiemu oraz #EkoPatrolKarczew za udostępnienie prywatnych kolekcji zabytkowych pojazdów. Serdecznie dziękujemy licznym lokalnym kolekcjonerom, prywatnym muzeom oraz stowarzyszeniom i grupom za udostępnienie swoich zbiorów muzealnych #ProjektHistorycznyMarusia, #TowarzystwoMiłośnikówHistoriiWojskowościKalinaKrasnaja, #TeatrInscenizacjiHistorycznych, #StowarzyszenieHistorycznoEdukacyjneIm7PułkuLansjerów wraz z działającym przy nim Muzeum, #MuzeumWillaLodusieńka, #LokalneMuzeumTechnikiWojskowejiiCywilnejWorganizacji, #ArturGórnik , #PolskieStowarzyszeniePoszukiwaczyHusaria, KrzysztofWegner, ArturTrzeszczykowski.

Dziękujemy Michałowi Stecowi za dwa dni ciężkiej pracy przy naszych fortyfikacjach polowych oraz Konradowi Kwiatkowi za kolejne eksponaty fortyfikacji polowej które będą służyły prezentacji umocnień naszego Przedmościa. Bez serca i pracy Konrada oraz jego ojca Grzegorza liczne blachy faliste pozostały by tylko blachami a nie przestrzennymi namacalnymi budowlami jak 80 lat temu. Dziękujemy silnej ekipie z #KołaTerenowegoŚwiętochłowice naszego Stowarzyszenia za pomoc w organizacji imprezy.

Dziękujemy Norbertowi Bączykowi i Kamilowi Kawalcowi z #PodcastWojenneHistorie za polowy występ by widzom przypomnieć iż militarne dzieje Dąbrowieckiej Góry nie kończą się wraz z końcem lipca 1944 r. Ba, nie kończą się też wraz z zakończeniem II wojny światowej, ale mają swój długi epilog związany z pracą saperów nad oczyszczaniem kraju po II wojnie światowej.

#RokOrganizacjiPozarzadowych #gminacelestynów #kulturadlamieszkańców #NGOgminacelestynów #DąbrowieckaGóraSkansenForteczny #PrzedmościeWarszawa #Karczew #Otwock #PodcastWojenneHistorie #NadleśnictwoCelestynów #StowarzyszenieNaRzeczZabytkówFortyfikacjiProFortalicium

Zdjęcia autorstwa Sławka Kośmidra i Artura Wojnarowicza oraz własne. Ps. dla wszystkich ciekawych – do puszek w obiekcie i na strzelnicy na dalszy remont obiektów wpłynęło 2526 zł. Serdecznie dziękujemy!!!

Hubert Trzepałka