Zapraszamy na XVI Piknik Forteczny!

15 sierpnia w godzinach 11.00-17.00 w skansenie na Dąbrowieckiej Górze na zwiedzających będą czekały liczne wystawy prywatnych kolekcjonerów i prywatnych muzeów z naszego regionu. Zabytkowe pojazdy, broń i wyposażenie wojskowe. Będzie kuchnia polowa a po raz pierwszy również piec chlebowy.

Zaprezentujemy stopień zaawansowania remontu i wyposażenia obrotowego pomostu kopuły obserwatora artylerii, którą od 10 lat mozolnie odtwarzamy. Podest został zamontowany na swoim miejscu, obraca się. Zamontowaliśmy też jedyny w Polsce działający mechanizm przeciwwagi peryskopu oraz komutator, siedziska obserwatora głównego i pomocniczego. Optykę boczną oraz atrapę optyki głównej – wysuwanej przez strop kopuły i obracającej się wraz z podestem.

Będzie też strzelnica ASG i paintballowa, rekonstruktorzy w mundurach różnych formacji Wojska Polskiego oraz o godz. 15.30 na żywo godzinny Podcast „Wojenne Historie” z Norbertem Bączykiem i Kamilem Kawalcem. Tematem podcastu, jako że to Święto Wojska Polskiego, będą żołnierze 1 Armii Wojska Polskiego, którzy od końca sierpnia 1944 r. do stycznia 1945 r. trzymali front na Wiśle na terenie powiatu otwockiego i zdobytej we wrześniu Pragi. Zapraszamy!